Bak Bakalım Blogumda Var mı?

3 Ekim 2016 Pazartesi

Ağız Hijyeninde Diş Macununun Önemi !

Ağız hijyeninde DİŞ MACUNU kullanıyorsunuz ama raflarda olan bu hijyen için olan ürünlerin içeriklerine dikkat ettiniz mi ?
 
Özellikle çocuklarınızın ve sizin kullandığınız diş macunlarında;
Sodyum Florür:
Hem fare zehrinin hem de diş macununun ana bileşenlerindendir. Diş hekimleri çürüklerin önlenmesi için bu maddeyi yıllardır önerdiğinden diş temizliği ürünlerinde bulunmaktadır. Fakat çoğu popüler diş macununun 120 gramında küçük bir çocuğun 2-4 saat içinde ölümüne sebep olacak kadar sodyum florür bulunur.
 
Sodyum Loril Sülfat (SLS):
Kişisel temizlik ürünlerinde bulunan en tehlikeli madde SLS’dir. Köpürücü etkisi olduğu için diş macunlarına katılır ve macuna işe yarıyor görünümü verir. Araştırmalar deri için oldukça yıpratıcı ve zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. SLS dokulardan içeri girip, gözde, beyinde, kalpte ve karaciğerde birikebilir; uzun dönemde ciddi zararlara yol açabilir. Çoğu yetişkin ve bebek şampuanında ve diş macunlarında da bulunmaktadır.
 
Triklosan:
Deterjan ve diş macunlarında sıkça görülen bu kimyasal anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.  Kullanıldığı ürünlerin üreticileri sağlık tehlikesi taşımadığını iddia etse de A.B.D Çevre Koruma Kurumu (Environmental Protection Agency – EPA) tehlikeli bir böcek ilacı olarak sınıflandırmıştır. Hem insan sağlığına hem de çevreye zararlı bulunmuştur.  Triklosan, insanlarda kansere sebep olduğu düşünülen klorofenol kimyasal grubuna dahildir.
 
Hidratlı Silika:
Diş minesine zarar veren bir beyazlatıcıdır. Kuvars, kum ve çakmaktaşında bulunan kristalize bir bileşenden elde edilir. Diş minesi günlük mineral takviyesini tükürükteki kalsiyum ve fosfor içeriğinden alır. Dişleri hidratlı silika kadar aşındırıcı bir maddeyle temizlemek mineye zarar verir ve mineral almasını da engeller. Uzun dönemde yıpranma oluşabilir.
 
Silika ve silikon içeren ürünler özellikle diş etleri hastalığı, diş çürüğü, hassaslık ve diş eti çekilmesi bulunan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Her ne kadar bu maddeler tartarı yok edip dişleri daha beyaz yapabilse de ağzın, diş etlerinin ve dilin asit / baz dengesini de bozarak zararlı olabilirler.
 
Eğer sizlerde çocuğunuzun ve kendi sağlığınız için yutma olasılığınız kuvvetli içeriğinde yukarıda belirttiğimiz zararlı maddeleri barındıran diş macunlarını hayatınızdan çıkartmak istiyorsanız, uygun fiyatı ve Organik sertifikaları ile güvenebileceğiniz diş macunları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

http://ayisigiorganik.com/organik-agiz-dis-bakimi

8 yorum:

 1. Ay yazı harika olmuş İlknur'cum, iyi ki paylaştın!!!! Zaten bu maddelere dikkat ederek diş macunu alıyorum; herkes okuyup yararlanmış olacak yazın sayesinde! Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. Ayy bu ne korktum ya ne kullanacağız biz hele çocuklarda:(((

  YanıtlaSil
 3. bu markayı hiç denemedim. favorim splat =)

  YanıtlaSil
 4. Çocuklar için bende temiz içerikli diş macunları kullanıyorum.Bu kategoride denemediğimiz ürünler vardı.Mutlaka şans vereceğim.Teşekkürler faydalı paylaşımın için ;)

  YanıtlaSil
 5. faydalı bir yazı olmuş, günlük kullanılan ürünlerin içeriklerine dikkat etmekte fayda var. teşekkürler =)

  YanıtlaSil
 6. Fare zehiri mi dedin? Bak bunu bilmiyordum. O zaman bize ne yapar. Zararlı olduğunu bilmiyordum ama bir zehir olarak değil

  YanıtlaSil
 7. Kesinlikle diş macunu çok önemli. Çocukların yutmasına engel olmak zor o yüzden zararsız macunları kullanmali

  YanıtlaSil
 8. En önemli konulardan biri çok dikkatle seçilmeli,teşekkürler canım.

  YanıtlaSil

Adsız yorumlar yayınlanmayacaktır, teşekkürler...